Het Zweedse agentschap voor chemicaliën (KEMI) voerde in 2025 een handhavingsproject uit, gericht op de online verkoop van illegale bestrijdingsmiddelen in Zweden. Bij online verkoop van buiten de (Europese unie) bleek handhaving lastig. Advertenties van deze aanbieders staan nog online. KEMI concludeert dat er continue handhaving nodig is op online aanbieders van (illegale) bestrijdingsmiddelen.

KEMI kreeg veel klachten en tips over illegale online handel in bestrijdingsmiddelen in Zweden. Deze gaven aanleiding voor het handhavingsproject. Met het project wil KEMI illegale bestrijdingsmiddelen weren van de Zweedse markt.

Aanbieders buiten (Europese unie) moeilijk bereikbaar

Er zijn door KEMI 13 bedrijven en 229 productadvertenties voor bestrijdingsmiddelen geïnspecteerd. Voor al deze producten ontbrak een toelating.

Bedrijven uit Zweden en andere EU-landen stopten na de inspectie met het aanbieden van illegale middelen. Van de 5 aanbieders die buiten de EU gevestigd waren, konden er 4 niet worden bereikt. Deze bedrijven bieden nog steeds illegale bestrijdingsmiddelen aan. In totaal zijn er 72 advertenties voor illegale bestrijdingsmiddelen verwijderd. Het merendeel, 157 advertenties, staat nog steeds online.

Kennis over regelgeving ontbreekt

De inspecteurs van KEMI constateren dat kennis over regelgeving rond biociden en gewasbeschermingsmiddelen bij aanbieders ontbreekt. Er is daarom continue handhaving nodig op online aanbieders van bestrijdingsmiddelen volgens KEMI. Hiervoor moeten nieuwe handhavingsmethoden worden ontwikkeld.

Meer informatie

Ook in Nederland zijn de bevoegde autoriteiten druk met illegale online verkoop van bestrijdingsmiddelen. Lees onder andere de artikelen: