Bij de goedkeuring van werkzame stoffen en de toelating van biociden worden de risico's voor het milieu beoordeeld. Als een werkzame stof op de bodem terecht kan komen, wordt ook gekeken naar effecten op het microbiële leven in de bodem. Het Duitse Umweltbundesamt (UBA) stelt voor dit onderdeel te verbeteren.
Micro-organismen in de bodem
Bij de milieubeoordeling van biociden, maar ook van gewasbeschermingsmiddelen, geneesmiddelen en diergeneesmiddelen, kijkt men ook naar toxische effecten van werkzame stoffen op het microbiële ecosysteem. In de praktijk moeten aanvragers van biociden hier maar één type laboratoriumstudie voor leveren. Deze test bekijkt het effect van een chemische stof op de omzetting van stikstof door micro-organismen. Verschillende micro-organismen voeren dit belangrijke proces uit. Maar het microbiële bodem-ecosysteem is veel uitgebreider. Naar het effect op andere functies van de microbiële gemeenschappen in bodem wordt nog niet gekeken.
Duits onderzoek
Het Umweltbundesamt (UBA) publiceerde een onderzoeksrapport waarin de risicobeoordeling van micro-organismen in de bodem centraal staat. UBA (Umweltbundesamt) stelt vijf gestandaardiseerde onderzoeksmethoden voor als aanvulling op de bestaande test naar stikstofomzetting. Deze testen gaan over de effecten op bodemenzymfuncties, op bodemrespiratie en op kieming van bodemschimmels (mycorrhiza). Ook moet een ‘fingerprint-methode’ verder worden ontwikkeld. Deze test is belangrijk, omdat deze de invloed van een chemische stof op de structuur van microbiële levensgemeenschappen onderzoekt.
In het rapport keken onderzoekers ook gekeken naar het effect van antibiotica op vier soorten (stammen) bodemmicro-organismen in relatie tot resistentie-ontwikkeling. Daarnaast keken de onderzoekers hoe de afbraaksnelheid van werkzame stoffen uit gewasbeschermingsmiddelen werd beïnvloed wanneer mengsels van deze stoffen aan bodem werden toegediend.
Meer informatie
Bekijk het onderzoeksrapport (Correctly assessing the performance and threats of microorganisms in agricultural soils) op de website van het UBA.